Poslovna komunikacija s hrvatskim tvrtkama
Poslovna komunikacija s hrvatskim tvrtkama? Lakše je nego što mislite!
Uz razvoj gospodarskih veza između Poljske i Hrvatske, poljske tvrtke sve hrabrije ulaze na ovo perspektivno tržište. Kako mogu uspostaviti poslovnu komunikaciju s partnerima s Balkana? Putem Peppola!
Poljska je jedan od najvećih izvoznika na hrvatsko tržište, s rekordnom izvoznom vrijednošću od gotovo 1,5 milijardi eura u 2022. godini. Popularne kategorije izvoza uključuju autodijelove, namještaj i prehrambene proizvode. Ovaj rast svjedoči o dinamično razvijajućim gospodarskim odnosima između
Poljske i Hrvatske.
Zašto ova balkanska zemlja trenutno postaje sve popularnija među poljskim kompanijama? S jedne strane, lokalna samouprava potiče investicije, što dokazuje i stvaranje više od 20 posebnih gospodarskih zona. S druge strane, ulazak u Europsku uniju 2013. godine, a zatim i u schengenski prostor jamči gospodarsku i političku stabilnost.
Način komunikacije s cijelom Europom
Sve više tvrtki koje ulaze na hrvatsko tržište otkrivaju koliko su zahtjevi za korištenjem elektroničkih dokumenata rašireni. Zato se posljednjih tjedana i mjeseci sve više poljskih i čeških tvrtki javlja u EDITEL Poljska sa zahtjevom da se preko Peppola povežu s hrvatskim izvođačima. To je europska mreža koja omogućuje besprijekornu razmjenu elektroničkih poslovnih dokumenata poput računa, narudžbenica i potvrda o isporuci. To znatno pojednostavljuje i ubrzava poslovne procese.
Opcije pružanja usluga
Osim pružanja portala za tvrtke koje šalju mali broj dokumenata, EDITEL Poljska nudi i mogućnost integracije s tvrtkama putem strukture datoteka. Ova opcija, iako možda manje popularna na prvi pogled, postaje sve važnija kako se povećava opseg poslanih dokumenata. Osim toga, kako tvrtke ulaze na hrvatsko tržište, otkrivaju da je obveza izdavanja elektroničkih računa često uključena u druge ugovore, što im omogućuje davanje usluga širem spektru kupaca i poslovnih partnera. Ovo proširenje usluga pridonosi učinkovitijoj i integriranijoj poslovnoj komunikaciji na međunarodnoj razini.
U svakoj zemlji Europske unije postoji platforma koja se koristi za rad mreže Peppol. U slučaju Hrvatske to je eRačun, a u Poljskoj je to Electronic Invoicing Platform (PEF). Editel Poljska je jedan od PEF posrednika. To znači da su izabrani od strane Ministarstva financija za upravljanje ovom platformom. Od 1. srpnja bit će dio jedinog konzorcija koji obavlja tu funkciju.
Prednosti Peppol mreže
Valja napomenuti da zahvaljujući mreži Peppol, poljski poduzetnici mogu uspostaviti B2B i B2G komunikaciju s partnerima iz bilo koje zemlje zajednice: Skandinavije, Balkana ili južnih susjeda. Osim PEF posrednika, oni su i pristupna točka Peppol mreže, što znači da posjeduju certifikat koji jamči sigurnost i kontinuitet njihovih usluga. Zbog toga ih biraju ne samo poljski poduzetnici, već i klijenti koji posluju unutar grupe EDITEL.
O Peppol
Peppol je pokrenut 2008. godine kao veliki eksperimentalni projekt sufinanciran od strane Europske komisije i partnera konzorcija. Njegov glavni cilj bio je olakšati komercijalne transakcije između javnog i privatnog sektora, što je zauzvrat imalo za cilj povećati učinkovitost i podržati pošteno tržišno natjecanje. Kako bi se to postiglo, stvorene su Peppolove specifikacije poslovne interoperabilnosti (Peppol Business Interoperability Specifications, Peppol BIS) koje postavljaju standarde za razmjenu ključnih komercijalnih dokumenata, poput narudžbi i elektroničkih faktura. Sve se to trebalo odvijati putem otvorene i sigurne komunikacijske mreže.
Symbolic image copyright iStockphoto, photo credit Vladimir Tyurin
Logo copyright Peppol